„Mezőberény és környéke: népi, paraszti, lovas eszközeinek gyűjteménye”
„A hagyomány nem a hamu őrzése, hanem a láng továbbadása”
A Madarász lovastanyán létrehoztunk egy múzeumot, a népi paraszti, lovas eszközök gyűjteményét, mely 2013-ban került megnyitásra. A múzeum 2020-óta a Települési Értéktár része.
A célok között kiemelt helyet foglal el Mezőberényben és környékén gyűjteni, népszerűsíteni a népi, paraszti, lovas eszközöket, hagyományokat.
Ezt a tevékenységet a falusi turizmus és a város turisztikai lehetőségeinek színesítéseként képzeltük el.
A paraszti kultúrát a természet, a föld, a növények, az állatok tisztelete és a takarékosság jellemezte.
A gyűjtemény a régi eszközök, a hagyományos életmód bemutatása, megismertetése révén a mai pénz és vásárlás centrikus világban a régi értékekre hívja fel a figyelmet és segíti a napjainkban is használható “örökség” mindennapjainkba történő beépítését.
A múzeumban életre keltjük az eszközöket, szerszámokat, felelevenítjük a hagyományokat. Egy igazi közösségi térré alakul a múzeum.
A kukoricamorzsolóval kukoricát morzsolunk, a kása darálóval kását darálunk, mindezeket szakajtóban gyűjtjük.
A csutkából csutkavárat építünk, a csuhét felhasználjuk kézműves foglalkozások alkalmával, csuhébáb készítésére.
Kézműves foglalkozások alkalmával csuhéból rongyból babákat készítünk, agyagból kerámia edényeket. Egy olyan világban, ahol mindent a gyors és állandó változás jellemez, nagy szerepe van az alkotó gondolkodásnak, kreativitásnak. Véleményünk szerint egyre jobban fejleszteni kell a kreatív oktatási kezdeményezéseket.
Oktató, nevelő tevékenységünk egyik alapvető feladatául kell, hogy váljon kulturális hagyományaink ápolása, az alkotó gondolkodás fejlesztése. A múzeum erre ideális hely. A gyűjtemény erősíti a helyi identitás tudatot, mivel maga a projekt a tárgyi örökség bemutatására irányul, hozzájárul Mezőberény és környéke tárgyi örökségeinek a megőrzéséhez.